Ceviz Reçeli Tarifi

 
 
Ana Sayfa Ceviz Reçeli Yapılışı Ceviz Reçeli Tarifi Ceviz Reçeli Faydaları
Yeşil Ceviz Reçeli Tarifi Taze Ceviz Reçeli Ceviz Reçeli Nerede Satılır  
 
 


Ceviz Reçeli Yapımı en zor reçellerden biri olduğundan iyi bir tarif kullanmanız oldukça önemlidir.Bu tip özel tatlılarda i yi bir tarif iyi bir sonuç demektir

Ceviz Reçeli Tarifi 1


Hatay'da çok oluyor oraya da gitmek kısmet olmadı. Ben de ozaman ben yapayım ceviz reçelini diyordum ama ham ceviz bulamıyordum. Bu sene bu dileğimi çocuklar duymuş olacaklar ki halamların bağ evinde bir aile toplantısında birkaç ufaklık evin üst katına çıkıp oraya ulaşan ceviz ağacı dallarından bir miktar ceviz koparıp etrafa atmışlar. Ben de nerelere attıklarını öğrenip dikenli çalılara ve Erdem'in ağlamalarına rağmen itina ile topladım tüm cevizleri. Hepi topu 23 adet cevizdi ama benim işimi fazlasıyla görecekti.

Eve getirdikten sonra 2 gün beklediler, yukardan toprak üzerine atıldıkları için bazı yerlerinde yara- bere vardı bekleyince o kısımlar kararmıştı. Canım biraz sıkıldı ama elime hiç geçmeyebilirdi düşüncesi ile 2 fire vererek, bazılarının yaralı yerlerini bıçakla temizleyerek 21 tane cevizimi soyup hazırladım.

1 hafta boyu heyacanla sularını değiştirdim. Kireç kaymağı için hırdavatçılardan ve boyacılardan sönmemiş kireç aradım. Meğer sönmemiş kireç inşaatlarda kullanılan bildiğimiz toz halindeki kireçmiş (top halde olanları da var ama toz olanını kullanıyoruz). Hani şu kocaman kağıt torbalarda olanlardan. Bir inşaattan az miktarda isteyebilirsiniz yani.

Reçel yapma öncesi tüm işlemler bittiğinde reçele dönüştürme kısmında kafam çok karıştı. Çünkü elimdeki bir kaç tarifte bu kısımda değişik bir kaç şey vardı. Kafam o kadar karışmış olacak ki yanlış yaptım ve önce duru suda haşlayıp yumuşatmam gereken cevizleri,acele etmemin de etkisi ile, direk şekerle birlikte kaynatmaya başladım. 1 saat dolmadan şeker reçel kıvamına gelmişti ama cevizler hala çok sertti. Orada hatırladım cevizleri önceden haşlamam gerektiğini. Şekerden aldım duru suda haşlamaya başladım.

Cevizlerim toplamda 3 saat (yarım saati düdüklüde) pişti ama tam olması gerektiği kadar yumuşak olmadılar. Ben olmadı bunlar diye üzülüğ tarifi koymamayı düşünürken daha önceden ceviz reçeli yemiş bir arkadaşım tadınca bunların gayet güzel olduğunu sadece normalinden biraz daha sert olduğunu söyledi. Ben de ozaman fotoğrafını çekip yayımlamaya karar verdim.

Ceviz reçeli için cevizlerin mayıs sonu-haziran başı toplanmış olması gerekiyor. Bir kürdan batırdığınızda içine giriyorsa yapılabilir demekmiş. Bu sene artık geçti ama gelecek sene yapmak isterseniz zamanını geçirmeyin.

Ceviz Reçeli Tarifi 2

İşte Size çok güzel bir ikinci tarif afiyet olsun

MALZEMESİ

50 Adet ceviz (yeşil küçük),
1 Kg. tozşeker,
3 Bardak su,
1,5 Limon suyu,
1 Tutam karanfil.
Kireç suyu.

YAPILIŞI

1.Cevizler normal cevizin yarısı kadarken yeşil olarak ağaçtan toplayınız,
2.Her gün suyunu değiştirerek su içinde sekiz gün
bekletiniz,
3.Cevizleri 1 saat kireçli suda bırakınız ,
4.Bol suda çalkalanmış cevizleri iki kere suyunu değiştirerek yumuşayana kadar kaynatınız,
5.Üç bardak su ile şekeri kaynatınız,
6.İyice süzülmüş cevizleri iğne ile ara ara deliniz ve bir kısmına karanfil batırınız,
7.Cevizleri kaynayan şuruba ilâve ediniz,
8.Reçel koyulaşınca 1,5 limon suyu ilâve ediniz,
9.8-10 dakika daha kaynattıktan sonra ateşten alınız


Ceviz Reçeli Tarifi

 
 

Ana Sayfa  Ceviz Reçeli Yapılışı | Ceviz Reçeli Tarifi | Yeşil Ceviz Reçeli Tarifi
Ceviz Reçeli Faydaları | Taze Ceviz Reçeli | Ceviz Reçeli Nerede Satılır | Ceviz Reçeli Nerede Satılır