Ceviz Reçeli Yapılışı

 
 
Ana Sayfa Ceviz Reçeli Yapılışı Ceviz Reçeli Tarifi Ceviz Reçeli Faydaları
Yeşil Ceviz Reçeli Tarifi Taze Ceviz Reçeli Ceviz Reçeli Nerede Satılır  
 
 


Ceviz Reçeli sadece cevizleri yaş olduğu dönemde yapıldığından bu sezonu kaçırmamak gerekir;kaçırdıysanız hiç uğraşmayın hazır alın çok daha iyi.Yapılışında dikkat edeceğiniz
cevizlerin yaş hali geçmeden yapmanız gerektiğidir.

Ceviz Reçeli Nasıl Yapılır

Ne kadar reçel yapmak isterseniz o kadar taze ceviz koparılır. Burada dikkat edeceğiniz cevizleri kürdan ile kabuklanma sorununu kontrol etmenizdir. Cevizin cinsi çetin ceviz olmamasına dikkat edilmesi.dir Kürdan cevizi rahat delmelidir.

Taze cevizce kurdan batırın kolayca delinmesi gerekir, zorlanırsanız reçel için zamanını geçirmişsinizdir.Kürdan rahatlıkla geçiyorsa tam zamanıdır hemen işe koyulun ve cevizin kenarlarından ince soyulur ve uzun günler her gün suyu degiştirilerek tatlandırılır. 7 ila 10 gün cevizler kararana kadar.

Sonrası kireç kaymagına yatırılır. 1 gün bekletilir

Yapımı

Reçeli yaparken lütfen aşamalara dikkat edin. Cevizin tatlandırılması için sabırla kaynatmalı 3 aşamalı soğutulup tekrar kaynatılmalı bu aşamalarda cevizin içinde boşalmasını engenlemiş olursunuz cevizin içindeki su şerbet içine çıkar tekrar şekerli suyu içine çeker ve tatlınız hiç büzülmden ceviziniz küçülmeden resimdeki görünmü elde etmiş olursunuz.

1. aşama şekerle kaynatılır ve 5 dadika sonra tencerenin kapağı kapatılarak soğutulur 2 . aşamada tekrar kaynatılır, yine 5 dakika sonra kaynatılır sonra yine soğutulur. 3. aşamada tekrar kaynamaya konur ve kaynatılan reçel 10 dakika daha kaynatılır ve hazır olan reçel bir iki gün istenirse güneşlendirilir, sonra kavanoza doldurulur.

Ceviz Reçeli Yapımında İkinci Tarif

Ceviz Reçeli. Ben yedim ve hayran kaldım hemen tarifi deneyip sizede iletmek istedim.

Malzemeler

* 1 Kg. olgunlaşmamış ceviz (tercihen erik büyüklüğünde)
* Yarım su bardağı sönmüş kireç,
* 2 çay kaşığı karbonat,
* 1 Kg. toz şeker,
* 6 su bardağı su,
* Nohut büyüklüğünde 4-5 adet limon tuzu,

Ceviz Reçeli Hazırlanışı

Taze ceviz olarak nitelendirdiğimiz olgunlaşmamış erik büyüklüğünde olan cevizlerimizin yeşil olan kabuklarını bıçak yardımı ile soyucaz. Cevizleri büyük bir tencereye yerleştirerek üzerini örtecek şekilde su ile tencereyi doldurucaz. Her gün suyu tazelemek sureti ile 8 gün boyunca suda bekleticez. 8 günün sonunda suyu süzüp cevizleri iyice yıkayacağız. Sönmüş kireçle karıştırdığımız suda 4-5 saat beklettikten sonra çıkarıp yıkayın. Cevizleri tercihen çatal yardımı ile bir kaç yerinden delin. Bir tencerede kaynattığınız suyu iki çay kaşığı karbonat atın. Cevizleri bu suda iyice yumşayıncaya kadar haşlayın. Çıkarın ve yıkayıp süzün. 6 su bardağı suyu ve toz şekeri bir tencerede kaynatın. Su kaynamaya başlayınca cevizleri katıp reçel kıvamına gelinceye kadar pişirin. Limon tuzunu ekleyip 2-3 dakika daha kaybatın ve ocaktan alın. Reçel sıcak haldeyken kavanozlara paylaştırıp ağızlarını sıkıca kapatın. Serin bir ortamda muhafaza edin.


Ceviz Reçeli Yapılışı

 
 

Ana Sayfa  Ceviz Reçeli Yapılışı | Ceviz Reçeli Tarifi | Yeşil Ceviz Reçeli Tarifi
Ceviz Reçeli Faydaları | Taze Ceviz Reçeli | Ceviz Reçeli Nerede Satılır | Ceviz Reçeli Nerede Satılır